Anasayfa / Networker Teknikleri / Doğru Liderlik = Hizmetkar Liderlik

Doğru Liderlik = Hizmetkar Liderlik

liderligintanimi-1520.yüzyıldan kalma bildiğiniz köhne liderlik bilgilerini artık unutma vakti geldi. Eski zamanlardaki liderlikle bugünkü liderlik çok ama çok farklı noktalarda. Sizlere bu yazımda bu farkları anlatırken eskide kalan kötü oluşumların zorla devam ettirildiğini, ‘Hizmetkar Lider’lerin nasıl daha fazla kazandığını ve kazandıracağının bilgisini de sunmaya çalışacağım.

Bütün araştırmalar göstermektedir ki;  otoriter, baskıcı ve dediğim dedik tarzındaki eski klasik yöneticiler ve eğiticiler mesuliyetini aldığı insanların zihnini, kalbini satın alamadıkları gibi  bedenlerine ait  iş gücü ve  zamanlarını fazlasıyla harcıyorlar.

Peki, harcıyorlar harcamasına da bedelini vermekten neden çekiniyorlar?

 

Lider olmayı herkes istiyor ama lider olmak için olmazsa olmaz olan 3 özelliğe sahip olmamız gerekiyor.

  1. Karakter; Karakter olmadan , şahsiyet olmadan lider olunamaz.
  2. Yetenek; Doğuştan gelen yetenekler değil! Geliştirilmesi gereken yetenekler beceriler.
  3. Vizyon ; Küçük düşünen insan lider olamaz. Her zaman büyük düşünmeli ve ekibine de büyük düşündürmelidir.

 

Eskisi gibi lider olabilmek için, insanları yönetebilmek için artık  para bir işe yaramıyor. Artık yeni dünyada ihtiyaç olunan şey ; insan gücü ! kimde daha fazla insan gücü varsa, kim daha kaliteli insanları bir araya toplayabiliyorsa , parası olmasa bile dünyanın en büyük şirketleri olan Facebook, Google ,Youtube,Twitter’ı  kurabiliyor. 21.yüzyılda güçlü olabilmek için cebinizde çok para olmasına gerek yok. İyi insanlarla birlikte olmanız yeterli olacaktır. Uzun süreli birliktelikler için insanlar cebinizdeki paradan etkilenmediği gibi artık cebinde çok para olanın yanına koşmuyorlar.İnsanlar duygusal zekasıyla onu etkileyebilen, duygusal bağlılık kurabilecek yerler ve kişiler arıyorlar. Bu gün ekibimizde bulunan insanların birçoğu para kazanmaktan çok daha fazlasını yapıyorlar. İnsanlara parayla hükmetmek yerine duygusal bağlar kurmak kendinize ve çevrenize yapacağınız en büyük iyilik olacaktır. Ekibinizi kurduktan sonra , onları uzaktan incelemek ,kontrol etmek yerine iş birliği yapmanız gerekiyor. Unutmayın ki siz patron değilsiniz ! Siz onlarla iş birliği yapmak zorundasınız , onlarla beraber hareket etmek zorundasınız. Yeni dünyada beraber olabilmek , beraber yürüyebilmek ,beraber çalışabilmek, kontrol değil ! iş birliği yapabilmek gerekiyor. 21. Yüzyılda hiyerarşi diye bir kavram kalmadı.Eskiden insanlar patronlardan korkarlardı , çünkü patronlar azarlarlar. Şu işi yapacaksın , bu iş bu gün olacak , şu üründen 20 tane satacaksın derler ve işçiler onlardan korkarlar, çekinirler. Liderlik ise hiyerarşisiyle korku salmak yerine birlikte kenetlenip networker olarak beraber büyüyebilmektir. Lider asla ama asla bir patron veya yönetici değildir.  Liderler takipçi değil! Liderler lider arar. Liderler takipçi yetiştirmez. Liderler lider yetiştirir. Patronlar şunu yapacaksın bunu yapacaksın ve yapmak istemediğiniz şeyleri önünüze yığarlar. Ve bu yüzden dünyadaki işçilerin  %99.9 ‘u patronlarından nefret ederler. Ama yine de söylenileni yapmak zorundadırlar. Evlerine çocuklarına bakabilmek,ihtiyaçlarını karşılıyabilmek için.Liderler yaptıklarıyla örnek olurlar ve kendileri yapmadıkları bir şeyi ekiplerinden istemezler. Eğer onların bir şey yapmasını istiyorlarsa önce kendileri yaparlar. Ekibindeki insanlar ”benim liderim bunu yapıyorsa burada doğru bir şey var ”der ve yapılan şeyi kopyalarlar. Yapmak zorunda oldukları için değil, kendilerine faydası olduğunu düşündükleri için yaparlar. Liderler görmek istedikleri davranışları, yaşantılarıyla onlara gösterirler. Liderler söylenenlerden çok davranışlara bakarlar. Çünkü insanların ağzından yalan çıkabilir fakat insanların yaptıkları asla yalan söylemez.  Lider önce yapılmasını istediği şeyi önce kendisi yapmak zorundadır. Daha sonra ekiplerine bunun daha iyi bir şey olduğunu anlatabilir.

 

Lider ve patron arasındaki farklar ise şunlardır ;

Patron sizi arkanızdan iter

Bir şey yapılacak “koş”

Bir yere gidilecek “git”

Şu kaldırılacak “kaldır”, hadi şunu yap, hadi bunu yap …

 

Ama lider sizi yakanızdan tutar ve kendi olduğu tarafa çeker.  İşte liderle patronun arasındaki fark budur.

Lider itmez! hadi beraber yapalım! hadi birlikte başaralım! der.

Patron  ‘git ‘ der.

Lider ise ‘gidelim’ der.

Ve liderler ekibin hızını belirler.

Kendileri ne kadar hızlı başlangıç yaparlarsa,

ekipleri de o kadar hızlı başlangıç yapabilirler.

 

Umarım faydalı olmuştur. Bu yazıyla ilgili olumlu veya olumsuz yorumlarınızı bekliyorum. Eğer beğendiyseniz sevdiğiniz insanlarla paylaşabilirsiniz.
image

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yazar Tugay Üzümcü

IT specialist,Digital Marketing Consultant, Web Design Expert,M.L.M Trainers

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hey there!

Sign in

Forgot password?
Close
of

Processing files…

Önceki yazıyı okuyun:
Network Marketing’te Tercih Edilmek

    Network Marketing Endüstrisi bitmez! biten sadece kontak listenizdir.Kontak listeniz bittiğinde yeni adaylar bulmak isteyeceksiniz.Kendinize yeteri kadar aday trafiği...

Kapat