Anasayfa / Dijital Pazarlama / E-Posta Pazarlama (E-Mail Marketing) Nasıl Yapılır?

E-Posta Pazarlama (E-Mail Marketing) Nasıl Yapılır?

E-Tiaret şirketlerine baktığımızda e-posta pazarlama yıllardır kullanılan en etkili pazarlama yöntemidir.Türkiye’de internet kullanıcı sayısı 37 milyon seviyesinde ve  12 milyon online alışveriş yapan kullanıcı sayısına ulaşmıştır.Bu veriler,E-posta pazarlamaya önem verilmesi gerektiğini göstermektedir. E-Mail Marketing marka olma sürecinde düzdün kullanıldığında etkilidir fakat kullanıcılar istemediği taktirde spam olma olasılığını da görmemezlikten gelinemez.

E-mail marketing

Rahatsız etmeden E-Mail Marketing nasıl yapılır?

Rahatsız etmeden e-posta pazarlama mı olur ? Diye sormak lazım aslında. Şöyle bir e-mail’lerinize bakmanızı tavsiye ediyorum. İçi çöplük dolu değil mi? Fakat içeriklere baktığımızda faydalı bir şeyler bulabiliyoruz veya hayatımızı değiştirecek o mail’i tuvallette bile okuyabiliyoruz. Eşinize hediye alarak yapacağınız bir süpriz,işinizde daha etkili kullanabileceğiniz bir cep telefonu, kazanç sağlayan marketing organizasyonları ve daha fazlası aslında o mail çöplüğünün içinde ve okuyucularını bekliyor olabilir. Bunun içindirki e-posta pazarlama’da kullanıcıları siz değil! Sizi kullanıcılar kaybeder. Çünkü fırsatı sunan sizsiniz ve bunu mümkün seviyede sık yapmalısınız. Bu çöplüğün içinde en fazla maili gönderen,en fazla ziyareti almıyormu? Yanılmıyoruz çünkü ziyaretçi oranlarına baktığımızda mail yoluyla gelenler oldukça fazla kitlenin olduğunu gösteriyor.

Sosyal-medya-stratejileri

Etkili E-Mail Marketing Nasıl yapılır?

Bu konumuzu tabiki daha detaylı olarak inceleme ve anlatımını yapmamız gerekiyor.

Kısaca yapılması gerekenleri sıralayacak olursak ;

  • E-postalarınızın içeriği ne olursa olsun öncelikle alt kısımdaki o unsubscribe(Üyelik iptali) Link’ini kaldırın.Çünkü zaten sizden e-posta alımını kendisi istememişti. Üyelik iptali kısmını koymaktaki amaç nedir?
  • Eğer kişi sizin e-posta pazarlamanıza kendisi isteyerek girdiyse zaten çıkmayı istemeyecektir. Mail kutusu zaten çöplük içinde unutmayın.
  • Mail içeriğinizin altına sosyal medya hesaplarını sıralayın. Facebook’tan eklesinler,Twitter’dan eklesinler,Linkedin’den eklesinler. Eklesinler de eklesinler. Hatta eklemeyenleri kampanyalardan haberdar etmeyeceğinizi de bildirmenizde fayda var.
  • Sosyal medya hesaplarınızı otomatik olarak beslemeye alın.
  • Markanızla ilgisi olmayan engagement’ler oluşturun.Konusu farklı olsada ,tepki alsanızda ziyaretçilerin memnuniyetini istatistiklerinizden anlıyabilirsiniz.
  • Nasıl ki buzdolabınızı karıştıran meraklı arkadaşlarınız, buzdalabının üzerine mıknatısla tutturduğunuz görsellere bakıyor veya yazıları okuyorsa ,benzer şekilde sitenizi ziyaret edenlerin önüne popup pencerelerinin içine mail üyeliği teklifi,Twitter,Facebook gibi ekleme ve beğeni butonları koymanız etkili olacaktır.
  •  Markanız hakkında yayınlanan twitleri rt etmeyi de unutmayın.

Sizi takip edenlere konunuzdan uzak ama bir o kadarda ilginç içerikler gönderip onları web sitenize yönlendirmenizde fazlasıyla etkili olacaktır.

Sizin başarınıza…

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yazar Tugay Üzümcü

IT specialist,Digital Marketing Consultant, Web Design Expert,M.L.M Trainers

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hey there!

Sign in

Forgot password?
Close
of

Processing files…

Önceki yazıyı okuyun:
Network Marketing ve Dijital Pazarlama’nın Püf Noktaları

Network Marketing işinizde pozitif veya negatif eğilimleriniz olabilir. En yüksek seviye de eğitim almış olabilirsiniz.Bu makalede asıl dikkat etmeniz gereken...

Kapat