Anasayfa / Güncel / Girişimcinin Okuması Gereken İlk 5 Kitap

Girişimcinin Okuması Gereken İlk 5 Kitap

girisimci-kitap

Yapılan araştırmaya göre AB ülkelerinde kitap okuma oranı %21 olurken , Türkiye’de %0,01 dir. Türkiye’de çoğu AB standardını taşımamakla birlikte bin 118 kütüphaneye çoğu ders çalışmaya giden öğrenciler olmak üzere yılda 18 milyon kişi giriş yaparken, 16 bin kütüphanesi bulunan ABD’de kütüphanelere yılda 1 milyar 400 milyon giriş yapılıyor. Bin 118 kütüphaneye karşın Türkiye’de 600 bini aşkın kişi kahvehane de bulunuyor.

Türkiye’de eğitim ve öğretim sisteminde ne liderlik, ne de girişimcilik eğitimleri verilmediği aşikar. Okuma eğilimi gösterenlerinde bir çoğu ya fıkra kitabı okuyor yada roman okuyor. Genel olarak ise ailece vakitler tv başında geçiriliyor.

Neden girişimcilere farklı gözle bakıldığı ,neden korkularla yaşandığını ve neden bahane üreterek çözümsüzlüklerle boğuşulduğu umarım anlaşılıyordur.

Her ne kadar kitap okuma alışkanlığı olsamasada bir girişimcinin başlıca okuması gereken kitapları paylaşmak istedim.

1.Dijital Çağda Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı – Dale Carnegie

 

Dijital-cagda-dost-kazanma-ve-insanları-etkileme-sanatiZirvede herkese yer var, yeter ki siz ulaşmayı bilin!Dale Carnegieden yıllardır en çok okunan kişisel gelişim kitabıDost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı

Bu kitapta yer alan geçerliliği zaman içinde kanıtlanmış öğütler, elli yıldır milyonlarca insan tarafından okundu, on binlerce ünlü insanı hem iş hem de özel yaşamlarında başarı merdiveninin zirvesine taşıdı. Bu kitabı okuduğunuzda; insanların sizden hoşlanmalarını ve sizinle fikir birliğine varmalarını sağlamanın, onları kırıp incitmeden değiştirmenin yollarını öğrenecek, yaşamın sizin için daha kolay hale geldiğini göreceksiniz.

 

2.Zengin Baba Yoksul Baba

zengin-baba-yoksul-baba

Zengin Baba, Yoksul Babayı okuduktan sonra  Zengin olmak için yüksek bir gelire sahip olmanız gerektiği saplantısı yerle bir olacak. Evinizin bir aktif varlık olduğuna inancınız sarsılacak. Çocuklarınıza para kazanmanın yollarını öğretmek için okuldaki sisteme güvenemeyeceğinizi göreceksiniz.Aktif ve pasif varlıkları yeniden tanımlayacaksınız.Çocuklarınızın gelecekte finansal başarı sağlamaları için parayla ilgili onlara öğretmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz.Robert Kiyasaki insanlara milyoner olmayı öğretir… Ona milyoner öğretmen denmesinin nedeni bu.İnsanların maddi sıkıntılar içinde boğuşmasının neden, okulda geçirdikleri onca yıl boyunca para konusunda hiçbir şey öğrenmemeleri. Sonuçta para için çalışmayı öğrenirler… ama parayı kendileri için çalıştırmasını hiç bilmezler.

3.Büyüleme – Guy Kawasaki

 

BuyulemeYazar bu kitapta yüksek etik standartlardan ödün vermeden bireylerin eylemlerini nasıl etkileyebileceğimizin yollarını açıklıyor. Kawasaki “insanları büyülemek ne zaman ve neden gereklidir?” sorusuna yanıt ararken büyüleme kavramının temellerini, yani çekiciliği, güvenilirliği ve önemli bir nedene sahip olma gerekliliğini açıklıyor. Kitapta ele alınan diğer konular arasında lansman, direnişi alt etmek, büyüleme sürecini uzun vadede etkili kılmak ve teknolojiyi kullanmak var. Ayrıca çalışanlarınızı ve patronunuzu büyülemenin yollarına eğilen özel bölümlere de yer veriliyor. Kitapta, büyülemeye karşı koymak isteyebileceğiniz zamanlar için yol gösterici bir bölüm de bulunuyor.

4.Google Nasıl Yönetiliyor? – Eric Schmidt & Jonathan Rosenberg

Google Nasıl Yönetiliyor? – Eric Schmidt & Jonathan Rosenberg

 

Dünya ekonomisinin belkemiği haline gelen, internet trafiğinin %82’sini yöneten bir şirket düşünün.
2013 yılında 53 milyar dolar ciro yaparken, merkez kampüsün bahçesini düzenlemek için çim biçme makinesi almak yerine 200 keçiyi işe alan bir şirket…
Bir yandan rengarenk ofisleri ile üretkenliği tepe noktasına çıkarmayı hedeflerken diğer yandan robot teknolojisi ve mobil cihazlar üzerinden dünyayı değiştirmeye aday bir şirket…
O şirket, Google.
Peki dünyanın en hızlı büyüyen, en çok beğenilen, en çok konuşulan şirketi Google, nasıl yönetiliyor?

Google’ın iki tepe yöneticisi -İcra Kurlu Başkanı Eric Schmidt ve Ürünlerden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Jonathan Rosenberg- tarafından yazılan ve tüm dünyada çok satan listelerini alt üst eden bu kitap, Google’ın oluşturduğu değerler ve şirket kültürü ile dünya lideri bir kuruma dönüşmesinin hikâyesi.

Yönetim ve pazarlama alanındaki son eğilimleri takip eden, şirketini nasıl büyütebileceğini ve güçlendirebileceğini düşünen, kendi işini kurmayı düşleyen ve kariyer basamaklarını tırmanmak isteyen ve ekip çalışmasına inanan, alanının en iyileri ile beraber gelişmek isteyen herkes için, Google’ın en üst iki yöneticisinin kaleminden, tam bir başucu kitabı.

5. İş Yaşamında 100 Kanguru – Ahmet Şerif İzgören
İs-yasaminda-100-kanguru

Kitaptan küçük bir alıntı ;

Bundan yüz yıl kadar önce bir İngiliz kolonist, Avustralya’ya gider. Bir Avustralya yerlisi (Aborjin) eşliğinde kıtayı dolaşırken birden o güne kadar görmediği garip bir hayvanla karşılaşır. Yanındaki yerliye sorar:

“Bu nedir?” Yerli: “Kangroo” cevabını verir. Kolonist, hayvanın resimlerini çizer ve ülkesine gider gitmez herkese “kanguru”yu anlatır. Zaman içinde tüm dünya “kanguru”yu tanır.

Bir süre önce Avustralya yerli dillerini incelemek üzere Avustralya’ya giden bir dil bilimci, yerlilerin bu hayvan için başka bir isim kullandıklarını görür. “Kangroo” yerli dilinde “Seni anlamıyorum” anlamına gelmektedir!

– Girişimcilerin baş ucunda bulundurması  ve ince detaylarıyla tekrar tekrar okunması gereken bir kitap.

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yazar Tugay Üzümcü

IT specialist,Digital Marketing Consultant, Web Design Expert,M.L.M Trainers

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hey there!

Sign in

Forgot password?
Close
of

Processing files…

Önceki yazıyı okuyun:
Blog Kullanımı ve Markalara Etkisi

Bireysel veya kurumsal olun sabit bir e-ticaret sitenizin varlığı, kendi kendine ziyareçi çekeceği anlamına gelmez. Sosyal ağ'da etkinliklerinizi yaparken kullanacak...

Kapat