Anasayfa / Güncel / Mlm – Ben bir düşüneyim.

Mlm – Ben bir düşüneyim.

image

Sunum sonrası sözler ; Mantıklı ama….! , Ben bir düşüneyim…. !

İnsanlar kararlarını yetiştikleri ortama ,çevreye göre verirler. Etkilendikleri kişilere göre karar alırlar. Onlar fikir alırlar ama fikir aldıkları kişilerin başarısına,durumuna,kendilerine çizmiş oldukları hayatı görmezden gelirler.
Peki fikir aldıkları kişilerin tecrübeleri var mı ? Fikir aldıkları kişiler gittikleri yolda başarılı olabilmişlermi? Bunları analiz etmezler.Bahane üretirler,bahane üretmelerinin sebebi ise sizin yaşadığınız ve onunla beraber yaşayacağınız heyecanı,duyguları anlamadıklarından kaynaklanır. Onlara gerçeği söyleseniz de çekimser davranırlar.Yıllarca arkadaş olsanız bile ön yargıyla yaklaşırlar.Aslında bunun sebebi yine karar alırken koruma içgüdüleriyle hareket etmelerindendir.

Başarılı olmayı seçmezler. Başarısız olmaktan korkarlar. Hayattaki deneyimlerinin başarıyı getireceğini bilmeden korkarlar.

Peki neden ?
Bunların sebeplerini hep birlikte inceleyelim ve insanı azda olsa anlayalım.

Beynimiz iki sistemle düşünür.

Sistem 1 ezbercidir,kolaycıdır, çabuk karar alır ve yorulmaz. Sistem 2 ise detaylıca inceler,yorulur,fazlasıyla sistem 1’e ihtiyaç duyar. Sistem 1 duygusal ve sezgiseldir. Sistem 2 ise mantıklıdır. Mantığa yön veren sezgiler ve duygulardır. Sistem 1 kısıtlı bilgiyle karar alma uzmanıdır.Bir çok olay ve durum karşısında sistem 1’i kullanarak genelleme yaparız.Sistem 2 tükenişe geçer ve sistem 1 e başvurduğunda çoğu zaman yanlış kararlar alırız. Bu sebeple insanların bir işe başlarken profesyonel koçluğa ve bilgi kaynağına ihtiyacı vardır.Bu ihtiyacı giderebilmek için ;kişi güvendiği,duygusal bağ kurabildiği yakınlarına gider. Bu kişiler anne,baba,akrabaları,en sevdiği arkadaşları olur ve onlarla fikir alışverişi yaparlar.Kendileri daha konuyu tam anlayamadıkları gibi alıcıya yani duygusal bağ kurduklarına izah etmeye çalışırken anlatamazlar ve karşıdaki insanda da sistem 1 devrede olduğu için anlayamadıkları konuyla ilgili ezbere ,duygusal ve sezgisel olarak fikir alışverişi yapılır.Bu gerçekleşirken ön yargılar üretilmeye hazırdır.

Sizin ondan sistem 2’yi çalıştırmasını istemenize karşılık olarak engel koyarlar,sessiz kalırlar ve çekimser bir tavır sergilerler.Sunduğunuz fırsat,gelecekteki kazanç,kariyer planları vs. korkuları sebebiyle ellerinin tersiyle kendi kendilerine tokat atarlar.Bu durumun oluşmaması için kişiyi takip etmeniz ve bilgi akışı sağlamanız gerekmektedir.İnsan yapısını birlikte çalışacağınız kişilere anlatmanız veya insanı okutmanız gerekecek. Yoksa onlar hep çevresine göre duygusal ve sezgisel  kısa yollarla bahaneler üretip,  otomatik olarak sistem 1’le düşünmeye çalışacaklar.72 saat sonra sistem 2’yi kullanmaya ihtiyaç duymadıkları için düşünüp anlamaya çalıştıkları şeyleri de unutacaklar.

 

Umarım bu paylaşım faydalı olmuştur. Konuyla  ve Network marketing’le ilgili soracağınız sorular varsa 05300865555 numaralı telefonumdan bana ister arama yaparak, ister whatsapp uygulamasından mesaj atarak ulaşabilirsiniz.
Beğendiyseniz sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayın.
image

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yazar Tugay Üzümcü

IT specialist,Digital Marketing Consultant, Web Design Expert,M.L.M Trainers

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hey there!

Sign in

Forgot password?
Close
of

Processing files…

Önceki yazıyı okuyun:
Doğru Liderlik = Hizmetkar Liderlik

20.yüzyıldan kalma bildiğiniz köhne liderlik bilgilerini artık unutma vakti geldi. Eski zamanlardaki liderlikle bugünkü liderlik çok ama çok farklı noktalarda....

Kapat