Anasayfa / Dijital Pazarlama / Sosyal Medya Kullanımı ve Stratejik Analizler

Sosyal Medya Kullanımı ve Stratejik Analizler

sosyal medya

Sosyal mecraların dinamiği  gün geçtikçe değişiyor ve sosyal medyayı kullananların  buna ayak uydurmaları gerekiyor. Kullanıcıların beklentileri ve istekleri zaman içinde farklılık gösterecektir ve bu yüzden de sosyal medya stratejilerinizi belli dönemlerde güncelleme yapmanız gerekiyor.

Sosyal medya pazarlama çalışmalarında doğru stratejiler belirlemek, hem organik hem de reklamlar aracılığıyla daha iyi bir etkileşim elde etmenizi sağlar. Sadece içerik üretmek ve bunları sosyal mecralarda paylaşmak, doğru bir strateji değildir ve istediğiniz sonuçları almanıza yardımcı olmaz.

Bireysel veya kurumsal olarak sosyal medyayı kullananların aktifliklerini güçlendirmek için bu tür stratejilere ihtiyaçları var. Sonucunda işe yarayan bir sosyal medya stratejileri oluştururken bilmeniz gereken analizleri de belirtmek istedim.

e-ticaret

Hedeflerinizi belirleyin

Sosyal mecralarda yer alırken, amacınız ne olacak? Marka olarak, bu mecralarda yer alarak nelere ulaşmak istiyorsunuz? İlk olarak bu soruların yanıtlarını vermeniz gerekiyor. Markanızın tanıtımını mı yapmayı planlıyorsunuz? Yoksa müşteri hizmetleri olarak mı bu mecrayı kullanmayı planlıyorsunuz?

Bu platformları, tüketicilerle etkileşime geçmek için de kullanabilirsiniz. Ana amacınızı belirledikten sonra, içeriklerinizi ve dilinizi buna göre belirlemeniz gerekiyor. Tabii ki sadece tek bir alana yönelmek zorunda değilsiniz; ancak birden fazla alana yoğunlaştığınızda, sosyal medya pazarlama çalışmaları için bir ekibe ihtiyacınız olabilir.

Ölçümlemesi yapılacak amaçlar belirleyin

Belirlediğiniz amaçların ölçümlenebiliyor olması da bir o kadar önemli. Sosyal mecralar üzerinden site trafiğinizi artırmaya çalışıyorsanız, Analytics üzerinden, yönlendirme trafiklerinizi ölçebiliyor olmanız gerekiyor. Bunun yanı sıra sosyal mecralarda paylaştığınız linklere özel kodlar ekleyerek ya da URL kısaltma servislerini kullanarak, her bağlantının kaç kere tıklandığını görebilirsiniz.

Yaptığınız çalışmaların ölçümlenebiliyor olması, bu alana yaptığınız yatırımların geri dönüşlerini görmenizi ve ne kadar sağlıklı sonuçlar aldığınızı görmenizi sağlar. Bu nedenle de seçtiğiniz amaçların analiz edilmesini sağlamanız gerekiyor.

Hedef kitlenizi belirleyin

Hedef kitlenizi belirlemeniz hem satış hem de pazarlama alanında size fayda sağlar. Sosyal mecralarda birçok farklı hedef grubu bulunuyor ve markanız ile ürünlerinizle ilgilenecek olan bu hedef gruplarını tanımlamanız oldukça önemli.

Hedef grubunuzda olmayan kişilere yönelik, reklam hedeflemeleri yaparsanız, bu reklam kampanyalarından istediğiniz sonuçları alamazsınız. Ürün veya hizmetlerinizle ilgilenecek olan belli kişiler vardır ve sosyal medyada bu kişilere yönelik paylaşımlar yapmalısınız.

Hedef grubunuzu belirlemek için, ürünlerinizi sunmayı düşündüğünüz ortalama bir kişi profili oluşturun. Yaş, cinsiyet, medeni hal, yaşadığı bölge, eğitim durumu gibi kişisel özelliklerini belirleyin ve sosyal mecralarda bu profile uygun olan kişilere yönelik çalışmalar yapın.

Hangi sosyal mecralarda aktif olacağınız belirleyin

Hedef kitlenizi belirledikten sonra, hangi sosyal mecralarda yer alacağınızı da belirlemeniz gerekiyor. Her sosyal ağın, farklı bir takipçi ve kullanıcı kitlesi bulunuyor. Facebook, en çok üyeye sahip sosyal ağ olduğu için, burada yer almanız normal olabilir; ancak hedef kitlenizin özelliklerine göre farklı sosyal mecraları da tercih edebilirsiniz.

Özellikle yaşları daha küçük olan Y-Z kuşakları, Facebook haricindeki sosyal platformları daha çok kullanıyor. Bu mecralar arasında Instagram ve Snapchat bulunuyor. Sizin hedef kitlenizdeki kullanıcılar, hangi sosyal ağlarda bulunuyor, bunu belirlemelisiniz.

Hedef kitlenizin aktif bir şekilde yer almadığı bir sosyal mecrada çalışmalar yapmak, hem zaman hem de para kaybına neden olabilir.

Rekabeti inceleyin

Rakip firmaların, sosyal mecralardaki faaliyetlerini inceleyin. Bunun için herhangi bir yazılıma ihtiyacınız yok. Onların sosyal ağlarındaki profilleri takip ederek, kimlerle etkileşime girdiklerini, hedef kitlelerini, ne tür içerikler paylaştıklarını, ne sıklıkta bu mecralarda paylaşımlar yaptıklarını ve günün hangi zaman dilimlerinde daha aktif olduklarını görebilirsiniz.

Rakip firmaların faaliyetlerini incelemek sizin stratejilerinize de yardımcı olabilir. Özellikle paylaşım sıklığı ve günün hangi saatlerinde paylaşımlar yaptıklarına bakarak, kendi stratejinizi daha iyi bir şekilde geliştirebilirsiniz. Onların iyi yaptıkları şeylerden yola çıkabilir ve kötü oldukları alanları geliştirerek, onların bir adım önüne geçebilirsiniz.

İçerik takvimi oluşturun

Sosyal medyada paylaşacağınız içerikler için bir takvim oluşturmanız da gerekiyor. Bir takvim oluşturduğunuzda, haftanın hangi günü, hangi saatte, hangi içeriğinizin yayınlanacağını planlayabilirsiniz.

Bu şekilde planlı bir şekilde gitmek hem içerik çeşitliliğinizi artıracaktır hem de son dakikada, “Ne paylaşalım?” sorusunu ortadan kaldıracaktır. Bir plan doğrultusunda çalıştığınızda, geçmişe yönelik çalışmalarınızın analizini yaparak, size en çok etkileşim getiren içerik türlerini belirlemenizi sağlar. Böylelikle, ilerleyen dönemlerde etkileşim sağlayan içeriklere daha çok yoğunlaşabilirsiniz.

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yazar Tugay Üzümcü

IT specialist,Digital Marketing Consultant, Web Design Expert,M.L.M Trainers

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hey there!

Sign in

Forgot password?
Close
of

Processing files…

Önceki yazıyı okuyun:
Çalışırken Kendi İşini Kurmak İsteyenler İçin Gerekli Tavsiyeler

Kendi işini kurmak isteyen; ancak günlük işinden de ayrılmadan bu işi yapmak isteyen bir çok kişi bulunuyor. Günlük işi bırakmak...

Kapat